SOMMIGEN ZEGGEN: ALLEEN de tekst telt. Bij mij is dat anders, ik verneem graag alles over de achtergrond waartegen een schrijver werkt. Over zo’n achtergronden heb ik vijf extreem korte verhalen liggen, telkens exact honderd woorden. Achteraf heb ik er filmpjes van gemaakt, dat is mijn manier om auteurslezingen aan te bieden. Je kunt ze op youtube bekijken, ze duren nauwelijks een minuut. (Flor Vandekerckhove⇲)
1. Isaak Babel is wellicht de schrijver die ik ’t liefst van al lees. Dank zij de goede zorgen van De Slegte heb ik me diens Brieven naar Brussel (1925-1939) aangeschaft. Op 17 april 1935 schrijft Isaak Babel een brief aan zijn echtgenote. Daarin vertelt hij over het verschil tussen een broodschrijver en een literator⇲.
2. Lucia Berlin — Handleiding voor poetsvrouwen is een mooie verhalenbundel. Een van Lucia’s zonen vraagt haar over die verhalen: 'Wat is fictie is en wat is echt gebeurd?' En dit is wat ze hem daarover zegt⇲.
3. Daniil Charms — Het leven van de Russische absurdist Daniil Charms was ronduit verschrikkelijk, maar zijn verhalen zijn memorabel. Zozeer zelfs dat de schrijver ook vandaag nog in Rusland bezongen wordt in een lied dat hem ongetwijfeld zou plezieren.
4. Karl Ove Knausgård — Ik zal de laatste zijn om al die dikke boeken te lezen, maar Knausgård heeft met Mijn strijd ongetwijfeld een meesterwerk geschreven. Hij leeft in veel betere omstandigheden dan Daniil Charms, maar ’t ziet er niet naar uit dat hij er gelukkiger om is. Wat is er aan de hand met dat schrijversvolk?
5. Flor Vandekerckhove — Ook ik heb een achtergrond. Die van mij bestaat erin dat ik een beroepsleven lang allerlei moeten doen heb om me een bete broods te verschaffen. Gelukkig ben ik onderweg van de drank afgeraakt.
Geen opmerkingen:
Een reactie posten