zondag 14 juni 2026

De koning van de sofa doet het zonder schrijver

Jim Beta schrijft zijn verhalen niet zelf, maar hij zet er wel zijn naam onder.

‘AI GEEFT AAN iedereen de mogelijkheid om een roman te schrijven, door bijvoorbeeld te zeggen: ik wil dat de hoofdfiguur een gevallen prins is en de heldin een verpleegster die in een rustoord werkt; dat ze elkaar ontmoeten en verliefd worden; een onmogelijke liefde die via een en ander maakt dat ze in uiteindelijk toch in elkaars armen vallen. En je geeft AI de opdracht om de kwestie in tweehonderd bladzijden te klaren. Deze AI is al praktisch beschikbaar.’ (°°) Auteur Sébastien Bailly zei het in 'Une IA a écrit mon roman'.
Ik zoek een Nederlandstalig voorbeeld en vind ene Jim Beta die van zichzelf zegt dat hij géén schrijver is, maar wel gebruik maakt van artificiële intelligentie (AI) om korte verhalen te maken. ‘Elk verhaal begint met een eerste concept. Daarna werk ik de personages verder uit in een uitgebreide cast, met aandacht voor hun uiterlijk, persoonlijkheid, achtergrond, drijfveren en rol. Vervolgens komt er een volledige versie van het verhaal.’  Allemaal AI ! Dat kan een thriller zijn als De zwarte iris, mysterie als De stilte die bleef, science fiction als Stilte op de maan en ook komedie, actie of avontuur, alhoewel ik van die laatste drie genres (nog) geen concreet voorbeeld bij hem aantref. Jim Beta zorgt er verder nog voor dat die verhalen via AI een professioneel ogende kaft krijgen en een leuke presentatie. Op de kaft staat Jim Beta vermeld als schrijver. Net wat Sébastien Bailly zei: iedereen kan nu een boek schrijven. 
Is er in dit concrete geval ook sprake van kwaliteit? Jim Beta: ‘Er zitten echt leuke verhalen tussen, ze zijn echt aangenaam om te lezen.’ Misschien denkt u daar anders over, het valt te bezien op ’s mans website: The King of the Sofa.
Flor Vandekerckhove⇲  

Op 16 juni viert men wereldwijd Bloomsday, dé feestdag van de grote modernistische schrijver James Joyce. Dit jaar is het ook exact een eeuw geleden dat de familie Joyce uitgebreid vakantie vierde in Oostende. Het wordt meteen de vijfde editie van Bloomsday in Oostende, een feesteditie. Speciaal voor u doorkruisten zesentwintig schrijvers Oostende. De stad wordt bekeken door een zekere Bloem, hoofdpersonage dat deze schrijvers voor de gelegenheid in het leven roepen. Met bijdragen van Lieven Van Den AbeeleBritt BakkerDirk BeirensPhilippe BraemJeroen CornillySeppe DecubberHeleen DebruyneHans DepelchinIgnaas DevischKurt Van EeghemRob van EssenJef Van EyndeEli Elise HoopmanSanne HuysmansGeert LernoutVincent Van MeenenCarmien MichelsKoen PeetersEric RinckhoutMark SchaeversHelen Simpson, Els SnickLize SpitCaro Van ThuyneHendrik TratsaertXavier TricotFlor Vandekerckhove en Erik Vlaminck. 126 p.  DW B 2026 | 2 Bloem in Oostende is te koop in de Oostende boekhandels Corman, De Witte Zee en Standaard Boekhandel. Of via de webshop van uitgever Pelckmans. 20 euro.

Geen opmerkingen: